De Rode Wolf
Sommige boeken hebben een lange voorgeschiedenis. De Rode Wolf is zo’n boek. Het is het verhaal van Rufus, een jonge Romein, die gedwongen wordt in te tekenen voor het leger. Als verkenner helpt hij Julius Caesar Gallië te onderwerpen, en vervolgens Germanië, zoals ons land in 50 v. Chr werd genoemd.
Tijdens een expeditie verdwaalt hij in het Hercynische Woud en wordt gevangengenomen door een Germaanse stam. De avonturen van Rufus worden afgewisseld met hoofdstukken over zijn jeugd, waarin zich een groot drama heeft afgespeeld.
Na een jaar schrijven stuurde ik het naar een paar uitgeverijen voor volwassenen. Het boek was wel goed geschreven, zo luidde het commentaar, maar de markt voor historische boeken was niet zo groot. En er zou verwarring kunnen ontstaan of het nou voor jeugd of voor volwassenen was bedoeld. Op een gegeven moment waren we driekwart jaar verder en was ik met iets anders bezig. Ik wilde een thriller schrijven. Gelukkig liep dat beter af.
Intussen lag Het Hercynische Woud stoffig te worden op mijn bureau. Ik besloot het voor jeugd te gaan herschrijven en stuurde het naar mijn jeugdboekenuitgeverij, Lemniscaat. Ik maakte Rufus wat jonger, achttien in plaats van dertig, en paste een paar verhaallijnen aan.
Rond die tijd kwam de jongerenkrant Kidsweek met een leuke actie: bij iedere krant zou een dun boekje van een bekende schrijver verschijnen. Of ik als eerste een verhaal wilde schrijven. Er was één probleempje: ik had maar twee maanden de tijd. Twee maanden, en ik had geen flauw idee waarover ik moest schrijven.
Ik besloot Het Hercynische Woud te gebruiken. Ik gooide alle hoofdstukken over het drama in Rufus’ jeugd eruit, evenals een groot aantal van zijn avonturen in het woud en bij de Germaanse stam. Eigenlijk moest er wel erg veel uit om tot dat dunne boekje te komen. Dat deed pijn, maar het was niet anders.
Maar het oorspronkelijke boek liet me niet met rust. Afgelopen zomer begon ik met herschrijven. De hoofdstukken over het drama in Rufus’ jeugd gingen er weer in. Ik bedacht nieuwe scènes, hield me zelfs niet meer aan de verhaallijn van het dunne boekje.
Kortom: het werd een heel nieuw boek. Een boek dat een andere titel en een ander omslag verdiende. Het omslag werd een foto van een naargeestig, moerassig bos. De titel werd veranderd in De Rode Wolf. Dat was de naam die de Germanen Julius Caesar gaven, omdat hij in een bloedrode mantel zijn leger aanvoerde en zich als een roofdier op zijn prooi stortte.
Dan weet je dat alvast, voor je boekverslag.
Op 29 maart is de presentatie van De Rode Wolf, tijdens het Boekids Festival in Den Haag. Misschien heb je zin om erbij te zijn. En mocht je in de tussentijd Het Hercynische Woud in handen krijgen: leg het maar terug. Er komt iets veel beters aan!
