Telegraaf, 18 juni 2011
Simone van der Vlugt schrijft indringende thriller over terreurdreiging
’Ik had één vraag: waarom?’
door ELS ROES
ALKMAAR, zaterdag
In mijn dromen, de nieuwe thriller van Simone van der Vlugt die volgende week uitkomt, begint met een realistische beschrijving van een vliegtuigramp, gezien door de ogen van een van de passagiers. Het blijkt de nachtmerrie van Rosalie Wesselink te zijn, met haar man Jeroen is ze een weekje naar Marrakech om haar huwelijk nieuw leven in te blazen.
Rosalie weet wat het betekent als ze dit soort dromen heeft: dit staat werkelijk te gebeuren! Na lang aarzelen boekt ze haar terugvlucht om en smeekt haar man hetzelfde te doen. Hij vindt haar angsten onzin en gaat gewoon. En komt om in de vliegtuigramp.
Na de begrafenis verdiept Rosalie zich in de berichtgeving over het neergestorte vliegtuig. Ze is verbijsterd. Ze weet zeker dat ze explosieven heeft gezien in haar droom. Waarom leest ze daar niets over?
Ondanks alles herneemt het leven zijn gewone gang en gaat Rosalie weer aan het werk. Dan heeft ze haar volgende droom: een bloedige aanslag in de Amsterdamse metro tijdens een onbekende feestdag. Rosalie heeft de dader duidelijk ‘in beeld’ gekregen en besluit naar de politie te gaan. Die neemt haar echter totaal niet serieus. En waarom reageert haar goede vriend Rafik zo terughoudend als ze hem van de droom vertelt?
Terreurdreiging, voorspellende dromen, Moslimfundamentalisme. Het is nogal wat Simone van der Vlugt aankaart in één boek. Tijd voor een gesprek.
Ze komt lekker uitgewaaid van het fietsen het grand-cafe binnen waar het interview plaatsvindt. De schrijfster is nog steeds blij met de 200.000 verkochte exemplaren van haar vorige boek Op klaarlichte dag . Hiervoor ontving ze ook de NS publieksprijs 2010.
„Een hele erkenning,” zegt ze „Deze prijs was heel bijzonder voor me. Ik was er al zo vaak voor genomineerd. Dan is het echt een enorme kick om eindelijk te winnen.”
Terug naar In mijn dromen. Waarom koos ze voor de invalshoek van voorspellende dromen?
Simone van der Vlugt nipt even aan haar glas water en steekt dan van wal: „Ik heb zelf een tijdje geleden een voorspellende droom gehad die meteen de volgende ochtend uitkwam. Het was van een heel andere orde dan in mijn boek, maar het zette me toch aan het denken. “
„Ik kon me niet voorstellen dat het toeval was; een stimulerende gedachte voor mijn schrijversgeest. Want wat doe je als je regelmatig zulke dromen hebt? Ik zag meteen een mooi thema voor een thriller.”
„Of ik er echt in geloof?” Nadenkend kijkt de schrijfster even voor zich uit. „Ja, eigenlijk wel. En zodra ik dat zeg, begin ik meteen te twijfelen. Ik ben een erg nuchter mens. En toch… Er zijn zoveel dingen die we niet kunnen verklaren.”
„Het thema terrorisme houdt me al veel langer bezig. Zes jaar geleden waren er de aanslagen in Londen en Madrid. Vanaf dat moment heb ik een heel archief aangelegd over dit onderwerp. Alles wat ik tegenkwam verzamelde ik. Maar dat is alleen informatie en geen verhaal. Die voorspellende droom was voor mij de trigger om dit boek te schrijven.”
„De vraag die me enorm bezig hield was: waarom? Wat zit er in die hoofden dat die mensen zó boos worden? Ik ben er zelf eens naar gaan kijken en ben in de Koran gaan lezen. Ik wilde wel eens weten wat daar nou eigenlijk precies in staat.”
„Ik kon niet geloven dat miljoenen mannen en vrouwen over de hele wereld een geloof aanhangen dat slecht zou zijn. De gematigde Islam is een heel goed en oprecht geloof. Boze dingen in de Koran moet je in de context zien. Het boek is immers in een heel andere tijd geschreven. Net als de Bijbel. Ik ben niet bang voor de reacties van moslims op In mijn dromen. Ik zwaai immers niet met een veroordelende vinger, maar neem het voor ze op.”
„Ik kon alle informatie die ik verzameld had niet kwijt in In mijn dromen, eigenlijk heb ik maar weinig echt kunnen gebruiken. Als schrijver moet je altijd oppassen voor een overdaad aan informatie. Het blijft wel een thriller en geen politiek manifest.”
„Het was heerlijk om aan dit boek te werken, het behandelt een totaal andere problematiek. Ik heb het niet geschreven met de gedachte Nederland eens op te voeden. Nee, het was puur vanuit mijn eigen interesse, het zelf willen weten.”
Simone van der Vlugt, In mijn dromen, Uitg. Anthos, 280 blz., € 19,95 (paperback) € 24,95 (gebonden). Bestel nu de nieuwe thriller ‘In mijn dromen’ via www.telegraaf.nl/webshop en ontvang het boek gratis thuis
